BORCU OLAN MUAYENE OLAMAYACAK!

Milyonlarca kişi için geri sayım başladı. GSS prim borçlarında son gün 31 Aralık. Borcu olanlar bu tarihe kadar hastanede muayene olabilecek. Yeni yıl ile birlikte yeni süreç başlayacak. Muayene olamayacaklar. Peki ne olacak? GSS prim borcu olan ne yapmalı? 9 Mart 2019 Tarih ve 30729 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile tüm Bağkur borçluları ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlularına yıl sonuna kadar provizyon almaları yani ücretsiz muayene olmaları sağlanmıştı. Normal şartlarda 60 günü aşan prim borcu bulunan kişilere sağlık hizmeti borçlarını ödeyene kadar sunulmaz ancak bu kararla borçlar baki kalmak kaydıyla tüm borçluların ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin provizyonları açık tutulmuş ve muayene olmalarının önü açıldı.  1 milyona yakın Bağkur sigortalısının 745 bine yakını borç sahibi. 7 milyonu aşan kısımda da Genel Sağlık Sigortalısı borçlusu mevcut.

31 ARALIK SONRASI MUAYENE OLAMAYACAKLAR

 31 Aralık 2019 tarihine kadar borçlu olan vatandaş tedavisini olabilecek peki ya sonrası? 31 Aralık sonrasında toplam sağlık hizmetlerinden faydalanamayacak kişi sayısı 8 milyonu aşıyor. Bu rakam ülke genelinin yüzde onuna denk gelmektedir. Bu rakamın içerisinde geliri asgari  ücretin üçte birinden az olup primleri devlet tarafından karşılanan kişiler de hariç tutulmuştur.

TEK ÇARE YAPILANDIRMA OLACAK

 Çıkalım sokağa soralım. Her 10 borçlu kişiden 9’u yapılandırma çıkarılacağını düşünüyor veya bekliyor. Vatandaşın yapılandırma beklerken Hazine ve Maliye Bakanlığı yakında zamanda bu yönde bir çalışmanın olmadığını açıkladı. Ancak yeni yıl itibariyle de sağlıktan faydalanamayan en az 8 milyon kişiyi düşünürsek bir yol bulunmasına kesin gözüyle bakılıyor. Önümüzde iki yol var; ya borçlulara yapılandırma hakkı sağlanacak, ya da vatandaş şimdiden borcunu ödemenin planlarını yapacak…

Haber . Mert Nayır - Gazete Vatan

Yazar: Meriç Ulukuş
Eklenme Tarihi : 4.11.2019 23:01:00
Yazar : Meriç Ulukuş
Eklenme Tarihi : 04.11.2019 - 23:01:00