BU İŞİN MAZERETİ YOK!

Denizli’nin Pamukkale İlçesi, Emek Caddesinde meydana gelen trafik kazası yürekleri ağızlara getirdi. İddiaya göre, Atalar Parkı yaya geçidinden karşıdan karşıya geçmek isteyen 12 yaşındaki bir çocuğa dikkatsizlik sonucu otomobil çarptı. Çocuğu son anda fark eden sürücü frene bastı ama çarpmaya engel olamadı. Çocuk yere düşüp ağlamaya başlayınca sürücü hemen yardıma koştu. Hemen sağlık ekiplerine haber verildi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri korkan ve şoka giren çocuğa ambulansta müdahale etti. Küçük çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu belirtilirken, çarpmanın hafif şiddetle olmasından dolayı bir yaralanma meydana gelmediği öğrenildi.

AKILLARA GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ GELDİ…

Yaşanan bu talihsiz ve üzücü kaza ucuz atlatılırken akıllara geçiş üstünlüğü geldi. Eski ama yeniden düzenlenen kanun ile yaya kaldırımlarında her ne olursa olsun geçiş üstünlüğü yayaya ait. Bir yaya adımını yaya geçidine attığı an sürücülerin durması ve yayanın karşıya geçmesini beklemek zorunda. Lakin bu Denizli’de henüz tam uygulanmıyor. Sürücüler yerine yayalar araçların geçmesini bekliyor. Bazı duyarlı sürücüler ise bu kurala harfi harfine uyuyor. Kimi zaman dikkatsizlik, kimi zaman da kural tanımaz sürücüler yüzünden kazalar yaşanmaya devam ediyor.

YAYA MUTLAKA GEÇİDİ KULLANMAK ZORUNDA…

Yayalar ise her ne olursa olsun yaya geçitlerini veya alt ve üst geçitleri kullanmak zorunda. Yaya geçidi uzak şuradan geçivereyim demesi sonrası yaşanan kaza sonrası yaya hak talep edemiyor. Böyle bir durumda yaşanan kazalarda ise sürücüler haklı oluyor.

ANLAYIŞ…

Son zamanlarda trafikte yaşanan olumsuzluklar, kavgalar ve kazalar genelde karşılıklı anlayış zorluğunda çıktığı ortada. Sürücüler ve yayalar en ufak bir olayda tekmeli sopalı kavgaya tutuşabiliyor. Karşılıklı anlayış, özür dileme ve trafikte acele etmeme bu olayların net bir şekilde önüne geçiyor.

Yazar: Meriç Ulukuş
Eklenme Tarihi : 4.08.2022 10:16:00
Yazar : Meriç Ulukuş
Eklenme Tarihi : 04.08.2022 - 10:16:00