GENÇ AVUKATLARDAN SİTEM DOLU BASIN AÇIKLAMASI!

Denizli Barosuna üye 60’a yakın genç avukatlardan oluşan bir grup, bir dava sonrası yaşanan gelişmeleri basın açıklamasıyla kamuoyu ile paylaştı. Denizli Baro Binası önünde yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

‘’25.10.2018 tarihinde meslektaşımız Av. Çetin Arık mesleğinin gereği olarak istihkak haczi işlemi uyguladığı esnada, işlemin uygulandığı firma yetkilisi tarafından hem sözlü hem fiili saldırıya maruz kalmıştır. Saldırı esnasında meslektaşımıza saldıran şahıs “siz hukukçular ortalığın anasını sinkaf ettiniz, a**** k****** çocukları, lanet olsun hepinize o***** çocukları” gibi tüm meslektaşlarımızı hedef alan, ağza alınmayacak sözler sarf ederek hem meslektaşımızın hem de tüm avukatların saygınlığını ayaklar altına almıştır. Bunun üzerine Denizli Cumhuriyet Başsavcılığınca iddianame düzenlenerek Denizli 5. Asliye Ceza Mahkemesinde konu hakkında kovuşturma başlatılmış; mağdur meslektaşımızın eşi Av. Tuğçe Burhan Arık mağdur meslektaşımızın vekilliğini üstlenmiştir.

Konu dosyanın ikinci celsesine giden meslektaşımız Av. Tuğçe Burhan Arık vahim ve kabul edilemez bir durumla karşı karşıya kalmıştır. Denizli Barosunun ve tüm baroların tarihine kara bir leke olarak geçen olayda; meslektaşımız, meslektaşı olan eşine ve tüm avukatlara ağza alınmayacak hakaretler eden sanığın müdafii olarak karşısında Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İlhan’ı görmüştür. Mesleğimize ve mesleğimizi yaparken bizlere yönelik saldırıların her geçen gün katlanarak arttığı, pek çok meslektaşımızın yalnızca mesleklerini icra ettikleri için katledildikleri bu dönemde; böylesine çirkin bir saldırıdan haberdar olan Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İlhan’ın yapması gereken, derhal Denizli Barosu’nun ilgili organlarını haberdar ederek mağdur meslektaşımızın yanında baromuz nezdinde hepimizin adına davaya müdahil olmasıdır. Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İlhan ise tam aksine meslektaşımıza ve mesleğimize saldıran sanığın müdafii olarak dosyaya taraf olmuştur. Bunun yanında hali hazırda saldırıya uğrayan meslektaşımızın yanında baro tüzel kişiliğimizi temsilen hiçbir organ yahut yetkili dosyaya taraf olmamıştır.

Savunma hakkının kutsallığı ve herkesin avukat ile savunulması gerekliliği bir zorunluluk olsa da; mesleğimize ve mesleğimizi yaparken biz avukatlara yönelik saldırıların bu denli arttığı ve neredeyse her ay bir meslektaşımızın katledildiği böyle bir ortamda, herhangi bir meslektaşımıza yönelik böylesine çirkin bir saldırı ile karşı karşıya gelindiğinde ilk önce göğsünü siper etmesini beklediğimiz Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İlhan’ın, meslektaşımıza saldıran bir failin müdafiliğini üstlenmesi, ne savunma hakkı ne de meslek etiği ile açıklanabilir bir durum değildir.

Bizler Denizli Barosu avukatları olarak; avukatlık mesleği ve avukat hakları ile meşgul olması gerektiğini düşündüğümüz mevcut Baro Başkanı Av. Müjdat İlhan’ın, meslektaşımız nezdinde savunma makamını temsil eden ve saygınlığını hiçbir zaman yitirmeyen mesleğimize yönelik bu çirkin saldırıda, saldırıyı gerçekleştiren sanığın müdafiliğini üstlenmesine yol açan sebebi anlayabilmiş değiliz. Mesleğimize ve meslek örgütümüze sürülen bu kara lekenin bir nebze olsun temizlenmesi için; Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İlhan’ın derhal dosyadan el çekmesini ve Denizli Barosu’nun mağdur meslektaşımızın yanında davaya müdahil olması için gerekli işlemlere başlamasını talep ediyoruz. Bununla birlikte; Denizli Barosu’nun kurumsal kimliğine ve itibarına zarar gelmemesi için böyle vahim bir olayda adı geçen Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İlhan’ın gereğini yaparak, hem Denizli Barosu’nun hem de Denizli Barosu Başkanlık makamının saygınlığının devamlılığını sağlaması gerektiğini düşünmekteyiz. Mağdur meslektaşımızın her şart ve koşulda yanında olduğumuzu ve konunun yakinen takipçisi olacağımızı tüm Denizli kamuoyuna saygıyla bildiririz.’’

Av. Çetin Arık, Av. Tuğçe Burhan Arık, Av. Yasin Karaçay, Av. Önder Tulunay, Av. Uğur Özkan, Av. İbrahim Okkaya, Av. Temmuz Mert Topcan, Av. Seher Aydemir, Av. Melike Hıçkıran, Av. Mehpare Özcan, Av. M. Ali Dokumacı, Av. Emel Kutlutürk, Av. Salim Kutlutürk, Av. M. Talat Güllüce, Av. Hakan İlhan, Av. Ufuk Kök, Av. Muhammet Nazlıgül, Av. Alper Güleç, Av. Uğur Özkul, Av. Tuğba Ulutürk, Av. Hanse Arslan, Av. H. İbrahim Önder, Av. Deniz Çankaya, Av. H. Ozan Yetiş, Av. Tuğba Bayramoğlu, Av. O. Bulut Özyer, Av. Ö. Faruk Kılıç, Av. Selami Karageçili, Av. Emincan Akıncı, Av. Kürşat Aykol, Av. Mehmet Altıntaş, Av. M. Büşra Tiğre, Av. İbrahim Ayhan, Av. Celal Taşdan, Av. Mert Koç, Av. Mehmet Erdoğan, Av. Ali Hayıt, Av. Erdem Bardak, Av. Ali Baylan, Av. Emine Turgut, Av. Merve Önen, Av. Mustafa Zengin, Av. İlknur Aydınhan, Av. Veli Önür, Av. F. Tuğçe Sarı, Av. Cihat Turhan, Av. Yunus Gezer, Av. İpek Keskin, Av. Ahmet Zeybekoğlu, Av. M. Ali Bekil, Av. Hilal Çallı, Av. Candan Yamanol Özyer, Av. Fatih Çıray, Av. Safiyye Nur Sabuncu, Av. Ramazan Mıngır, Av. Uğur Balay, Av. Okan Etçioğlu, Av. Ahmet Demirkan, Av. Zekeriya Akdoğan, Av. Gizem Hediye Üğür, Av. Veli Üğür, Av. Hacer Oğuz Koç, Av. İsmail Apa, Av. Murat Kutlu, Av. Alim Akdiş, Av. Halil Gözalan, Av. Baran Eriş, Av. Özgün Acar, Av. Lütfiye Öztürk, Av. Merve Çelik Eriş, Av. Nazan Çallı Yetiş, Av. Seda Ballı, Av. Onur Duzcu, Av. Oğuz Kağan Oral, Av. Fatmanur Güney, Av. Özgür İlkay Ayvaz, Av. Hakan Altındağ, Av. Huriye Çövüt, Av. Ferit Tutuş, Av. Keziban Hilal Kahraman, Av. Fatih Durmaz, Av. Ayşe Başer, Av. Muttalip Özdemir, Av. İbrahim Kaplan, Av. Ayşe Nalbant, Av. Seda Bozdeveli, Av. Medine Yetim, Av. Hüseyin Alperen Şen

Yazar: Meriç Ulukuş
Eklenme Tarihi : 18.07.2019 19:35:00
Yazar : Meriç Ulukuş
Eklenme Tarihi : 18.07.2019 - 19:35:00